تبلیغات
حدیث ائمه - فوایدسحرخیزی
 
حدیث ائمه
دوشنبه 24 شهریور 1393
درمطلب پایین حدیثی از پیامبر دیده شد که باعث شد به نکاتی درباره سحرخیزی اشاره کنیم ...

این روزها بسیاری از ما از كسالت، خواب آلودگی، افسردگی و نبود نشاط شكایت داریم. از آن جا كه عادت داریم منشاء مشكلاتمان را به دیگران نسبت دهیم، گمان می كنیم باید در زندگی تغییراتی ایجاد كنیم تا شادی و نشاط و سرزندگی به سراغمان بیاید. در حالی كه دور افتادن از آموزه های اسلامی و در پیش گرفتن سبك نادرست زندگی علت اصلی بسیاری از مشكلات روزانه ماست. یكی از عادت هایی كه بیشتر مردم به آن دچار هستند خوابیدن اول صبح و غفلت از سحرخیزی است. با این كه در دین مبین اسلام و در سخنان بزرگان سفارش بسیار زیادی به سحرخیزی شده است، اما شب بیداری ها، میهمانی ها و تفریحات شبانه و تماشای تلویزیون را به سحرخیزی ترجیح می دهیم. این در حالی است كه ثابت شده افسردگی یكی از نتایج خواب صبحگاهی است.

اگر می خواهید درباره فواید سحرخیزی بیشتر بدانید و عزم خود را برای یك تغییر بزرگ در زندگی جزم كرده اید، ادامه مطلب را بخوانید.جسم و روح انسان نیازهای خاصی دارد و بسیاری از اندیشمندان معتقدند انسان روحی است كه جسم دارد؛ به عبارتی اولویت اصلی انسان تغذیه روح است همچنان كه انسان به تغذیه جسم اهمیت می دهد باید به تغذیه روح هم توجه كند و حتی به آن اهمیت بیشتری بدهد و آن چه را برای سلامت روحش مفید است، به كار گیرد، جلیل معماریانی مشاور فكری جوانان با بیان این مطلب به خراسان می گوید: همان طور كه فی المثل اگر می خواهیم اندام متناسب و بدن سالمی داشته باشیم و از ورود میكروب به بدن جلوگیری كنیم باید یك سری نكات را رعایت كنیم، ورزش كنیم و بهداشت تغذیه و محیط را در نظر بگیریم، باید نیازمندی های روح را هم بشناسیم و آن را برآورده كنیم. داشتن صفات نیكو، پرورش فضایل اخلاقی، مداومت بر انجام كارهای خوب و پرهیز از رذایل اخلاقی از جمله مهم ترین راهكارهایی است كه به تغذیه روح كمك می كند. یكی از بهترین راه ها برای تغذیه روح، سحرخیزی است.

نتایج تحقیقات گسترده علمی نشان می دهد كه سحرخیزی -كه در تعلیمات دینی بر آن توصیه بسیاری شده است- برای روح و جسم بسیار مفید است. به عنوان مثال غلظت خون با سحرخیزی كاهش می یابد و هورمون های ضدافسردگی در بدن انسان ترشح می شود، به طوری كه افراد سحرخیز كمتر دچار افسردگی می شوند. سحر زمانی است كه اكسیژن خالص به سطح زمین می رسد و این هوای پاك و اكسیژن خالص برای سیستم بدن بسیار مفید است.در بسیاری از روایات اسلامی، ائمه اطهار(ع) به سحرخیزی توصیه كرده اند. امام رضا(ع) در روایتی می فرمایند كه رزق خاصی برای بندگان تقسیم می شود كه زمان آن بین طلوعین است. یعنی بین طلوع فجر و طلوع خورشید و خواب در این ساعات مكروه است زیرا انسان را از دریافت این رزق خاص محروم می كند. در مذمت خواب صبح گاه روایات بسیاری داریم. در روایتی آمده است كه خواب صبح از نادانی انسان سرچشمه می گیرد. این روایت بدین معناست كه اگر انسان بداند نخوابیدن در این ساعات از روز چه فوایدی دارد، هرگز نمی خوابد اما نسبت به این مسئله نادان است.

معماریانی با اشاره به این كه سحرخیزی در وسعت رزق، زیبایی چهره و اخلاق حسنه تاثیر دارد، می گوید: علمای اخلاق تاكید می كنند كه اگر می خواهید اخلاق حسنه داشته باشید، سحرخیز باشید. از طرف دیگر سحرخیزی باعث تقویت اراده فرد می شود. زیرا خواب صبح كه در ادبیات ما به «شكرخواب» معروف است، بسیار شیرین است و مقاومت برای نخوابیدن در این ساعات فقط كار انسان های بااراده است. در واقع همان زمانی كه به بیداری و سحرخیزی توصیه شده است، خواب بسیار لذت بخشی دارد و سحرخیزی یعنی غلبه بر این خواب لذت بخش برای رسیدن به دستاوردهای بهتر و بزرگ تر، مقاومت در برابر خواب صبحگاهی و كسب این لذت اراده انسان را تقویت می كند، كسی كه بتواند در مقابل این لذت مقاومت كند در طول زمان قادر خواهد بود با تقویت اراده در برابر لذت گناهان هم مقاومت كند. حتی شاید بتوان گفت قدرت روحی افراد با چنین تمرین هایی افزایش پیدا می كند. چنان كه افرادی كه عادت به سحرخیزی دارند، به طور كلی مقاوم ترند و قدرت روحی بالاتری دارند، بسیاری از روستاییان كه عادت به سحرخیزی دارند، انسان های مقاوم و با استقامتی هستند و در برابر مشكلات به زانو در نمی آیند. یكی از ویژگی های اصلی این افراد همین سحرخیزی است.

سحرخیزی و غلبه بر خواب صبح در طول زمان از آن ها انسان های با استقامت و مقاومی می سازد كه دیگر افراد ناخودآگاه با حضور در كنار آن ها این قدرت را احساس می كنند.اصولا یكی از ویژگی های مشترك انسان های موفق و خلاق سحرخیزی است. نتایج تحقیقات نشان می دهد افرادی كه به توفیقات بسیار بزرگی در زندگی خود رسیده اند، سحرخیز بوده اند. در گذشته تعداد بیشتری از مردم سحرخیز بودند، اما متأسفانه در حال حاضر این عادت متعلق به نسل گذشته است و فقط پدربزرگ و مادربزرگ ها هستند كه عادت به سحرخیزی دارند. معماریانی با بیان این كه یكی از تبعات مدرنیته در كشور ما شب بیداری های طولانی و به تبع آن خواب صبحگاهی است، تصریح می كند: متأسفانه شیوه زندگی ما چنان تغییر كرده است كه ناخودآگاه قادر به سحرخیزی نیستیم. تا نیمه های شب در برخی نقاط شهر مثل پارك ها ترافیك داریم و میهمانی های شبانه به ساعات بعد از نیمه شب كشیده می شود. رسانه ها هم كه در برنامه زندگی ما تغییرات جدی داده اند، با جدول زمانی پخش برنامه های خود مردم را به دیر خوابیدن عادت داده اند.

اما نكته این جاست كه همواره می توان با یكسری تغییرات مردم را به بیداری صبحگاهی تشویق كرد. به عنوان مثال برگزاری بعضی مسابقات را می توان به صبح موكول كرد تا هم عده ای زودتر از خواب بیدار شوند و هم عده ای كه تصور می كنند صبح ها نمی توان كار مفیدی انجام داد، باطل بودن این تفكر را دریابند. بزرگان گفته اند هیچ كاری مثل خواب صبح شیطان را خوشحال نمی كند زیرا او درمی یابد كه عده زیادی از نعمت و رزق و مغفرت و سلامت و توفیق و آرامش محروم شده اند. به همین دلیل است كه امام صادق(ع) می فرمایند: سحرخیزی را از دست ندهید زیرا كسی كه سحرخیز نیست از بسیاری از نعمت ها و رزق ها محروم است.

همچنین در روایات آمده است كه جبرئیل به حضرت محمد(ص) فرمود: «ای محمد(ص)، هر گونه می خواهی زندگی كن ولی بدان كه از این دنیا رخت برمی بندی، هر گونه می خواهی دوست بدار ولی بدان پایان آن جدایی است، هر گونه می خواهی عمل كن ولی بدان برای كردارهایت جزایی است اما بدان كه شرف و بی نیازی مرد در سحرخیزی است.» این روایت حاوی نكته عجیبی است كه سحرخیزی را به بی نیازی ارتباط می دهد. پیامبر(ص) فرمودند كه ۳ گروه از وسوسه های ابلیس و لشكریانش در امان هستند یكی گروهی كه خداوند را زیاد یاد می كنند، گروهی كه از بیم خدا گریانند و گروهی كه سحرها استغفار می كنند.

به گفته معماریانی خوب است برای سحرخیزی عزم جدی داشته باشیم و با علم به فواید سحرخیزی تلاش كنیم خود را به سحرخیزی عادت دهیم. ورزش، پیاده روی، تصویرسازی ذهنی، قرارهای صبحگاهی، كسب دانش و معرفت درباره فواید سحرخیزی راهكارهای مناسبی برای سحرخیزی است.خوب است بدانید رزقی كه در سحر مقدر می شود رزق خاصی است كه خداوند برای بندگان سحرخیز خود در نظر می گیرد. البته منظور فقط رزق مادی نیست بلكه معرفت، وجدان و شعور رزق بعضی انسان هاست كه این امر به تقویت روح و عزت نفس آن ها منجر می شود.

آن چه نشاط و سرزندگی را از زندگی بسیاری از مردم با وجود داشتن امكانات رفاهی و مالی گرفته، نبود همین رزق خاص است. امام باقر(ع) می فرمایند: خداوند بنده ای را كه زیاد دعا كند، دوست دارد و بر شما باد دعای سحر تا طلوع آفتاب زیرا آن زمان درهای آسمان گشوده می شود و رزق انسان ها تقسیم می شود و نیازهای بزرگ و ضروری وی برآورده می شود.همچنین امام رضا(ع) می فرمایند كسی كه بین فجر و طلوع بخوابد از روزی اش خواب مانده است و امام سجاد(ع) می فرمایند قبل از طلوع آفتاب نخواب زیرا خداوند در این زمان روزی بندگان را به جریان می اندازد.

منبع:پایگاه فرهنگی سربازنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی